День Андрія Первозванного є одним із найтаємничіших і найцікавіших свят. На Андрія традиційно ходили слухати воду під льодом річок та в колодязях. Якщо вода не шумить — на хорошу зиму, коли ж бурлить та хвилюється — чекай морозів та завірюх.
13 грудня 2014 року вихованці гуртка "Корисні звички" (керівник Порядко А.М.) провели тетралізоване дійство "Андріївські вечорниці".Захід проводився з метою виховання у дітей поваги та любові до народних звичаїв та обрядів. Свято Андрія Первозванного відноситься до зимових свят. Зимові звичаї та обряди спрямовані здебільшого на підбиття підсумків минулого року, утвердження мрій, надій на наступний рік. При цьому прославляється життя, творча праця трудівника, його любов до землі-годувальниці.
На день Андрія здавна в Україні були поширені угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне «кусання калити». На святі дівчата ворожили, яку долю буде мати кожна з них, хто з них швидше вийде заміж. Для хлопчиків проводилися ігри-жарти: "катання на коцюбі", кусання калити: хто, стрибаючи, не відкушував шматок, того намазували крейдою. На вечорницях не нудьгував ніхто, адже навіть батьки були учасниками свята. Вони піснею «Зеленеє жито, зелене» запросили всіх присутніх до гостинного столу з різними смаколиками: вареники та пироги були на різні смаки - з капустою, картоплею, сиром, чорницею, полуницею.
Добра, щастя і миру всім присутнім побажали господар і господиня свята.
|